İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Ramazan Bayramı programı kapsamında Yüksekova İlçemizi ziyaret ederek güvenlik güçleri, şehit yakınları ve gazilerle bayramlaştı.
 
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile birlikte özel uçakla Selahaddin Eyyubî Havalimanı’na gelen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu burada Valimiz Sayın Cüneyit Orhan Toprak, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Ççetin, Yüksekova Kaymakamımız Sayın Mahmut Kaşıkçı, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Tokel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Kokrmaz, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, AK Parti İl Başkanı Emrullah Gür, STK Temsilcileri ve vatandaşlar tarafından karşılandı.
 
Merkez İhsaniye Camisi’nde kıldığı bayram namazının adından cemaatle bayramlaşan Bakanımız Sayın Soylu, daha sonra Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanlığı’nda bir araya geldiği güvenlik güçleri, şehit aileleri ve gazilerle bayramlaşarak birlikte kahvaltı yaptı.
 
Burada bir konuşma yapan Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, "Milyonlarca insan sadece kendi ülkemizde değil, başka ülkelerde Müslüman olan ve Müslümanca yaşayan ama bu Anadolu yurdunu kendi yurdu olarak belleyen bizim dışımızda milyonlar da bu Anadolu yurduna dua ettiler. Sorumluluğumuz büyük ama biliniz Allah dağına göre kar verir. O güvenilir dağ olabilmek, omuzlarında bu sorumluluğu taşıyabilmek milletin en önemli karakteridir" dedi.
 
Bakanımız Sayın Soylu, tüm askerlerin Ramazan Bayramı'nı kutlayarak bayram namazının ardından hep birlikte aynı sofranın etrafında bayramı birlikte geçirdiklerini söyledi.
Geçen Kurban Bayramı'nda yine Yüksekova'da olduğunu anımsatan Bakanımız Sayın Soylu, bugün de AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile ilçeye geldiğini belirtti.
Geçen yıldan bu yana terörle mücadele, asayiş ve diğer görevlerde çok mesafe aldıklarını vurgulayan Bakanımız Sayın Soylu, şöyle devam etti:
 
"Bugün ülkemiz huzur içindeyse, şimdi burada birlikte oturduğumuz, kahvaltıyı birlikte yaptığımız, bayramı hep birlikte kucakladığımız çok kıymetli arkadaşlarımızın büyük katkıları var. Milletimiz size duacı. Milletimizin evinde huzur içinde oturmasını, iş yerinde huzur içinde çalışmasını, evine, işine gitmesini sağlamak ve bunu temin etmek, biliniz ki bu milletin her daim dualarında, bu milletin gönlünde olmanızı sağlıyor."
 
 
Bakanımız Sayın Soylu, bayramların millet olmanın en önemli yapı taşlarından biri olduğunu, bazen cenazelerde omuz omuzda tabut taşıyarak, bazen bir şehidin arkasından binlerce insan tekbir getirerek, bazen düğünlerde halay, horon oynayarak, mezarları ziyaret ederek, bu ülkeye göz dikenlere haddini bildirerek, en iyi üretimi yaparak, tarihle, geçmişle övünerek millet olduklarını dile getirdi. 
 
Mübarek bir ayı geride bıraktıklarını, herkesin bu ayda ülkesi, milleti, ailesi ve çocukları için dua ettiğini kaydeden Bakanımız Sayın Soylu, şunları kaydetti:
 
"Milletimize pusu kurmaya çalışanlara Allah fırsat vermesin diye dua ettik. Milyonlarca insan sadece kendi ülkemizde değil, başka ülkelerde Müslüman olan ve Müslümanca yaşayan ama bu Anadolu yurdunu kendi yurdu olarak belleyen bizim dışımızda milyonlar da bu Anadolu yurduna dua ettiler. Sorumluluğumuz büyük ama biliniz Allah dağına göre kar verir. O güvenilir dağ olabilmek, omuzlarında bu sorumluluğu taşıyabilmek milletin en önemli karakteridir. Burada oturduğunuz yerde öyle bir tablo sergiliyorsunuz ki bu millete güç, kuvvet veriyorsunuz. Cumhurbaşkanımıza buraya geleceğimi arz ettiğimde her birinize selamlarını, muhabbetlerini, sevgilerini ve bayram dileklerini iletti. Bunları söylerken sanki sizin yanında olmak istiyor gibiydi."
 
"Öyle dönemlerden geçiyoruz ve herkes bu memleketin selameti açısından öyle riskler alıyor ki, şükürler olsun hem milletimiz hem sizler bizi mahcup etmediniz." diyen Bakanımız Sayın Soylu, askerlerin ailelerine selam, hürmet ve bayram dileklerini iletti. 
 
Bakanımız Sayın SOYLU, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"İnşallah bu duamız bir taraftan Allah'ın katında kabul edilecek ve inanıyorum ki bugün her biriniz ailelerinizle konuştuğunuzda, oluşacak bayram ikliminin ülkemin bir huzur iklimiyle buluşmasına sebebiyet teşkil edecek. Her günümüz bayram gibi olsun ve her gününüz bayramın huzuru içinde olsun. Öyle bir alışkanlık oluştu ki buraya gelmesek bayramı başka bir yerde yapsak sanki biz yalnız kalacağız, siz de yalnız olacaksınız gibi bir duygu oluştu. Allah bu birlikteliği inşallah daim eder. Tekrar bayramınızı tebrik ediyorum. Allah nice bayramlara ağız tadıyla ulaşmayı nasip eder."
 
Bakanımız Sayın Süleyman Soylu daha sonra Valimiz Sayın Cüneyit Orhan Toprak ve beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte Kalana Üs Bölgesini ziyaret ederek güvenlik güçleriyle bayramlaştı. Bakanımız Sayın SoyluCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ı da telefonla arayarak asker ve polislerin bayramını kutlamasını sağladı.
 
 Daha sonra bilgi veren Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, terör örgütünün önemli bir cephaneliğinin bulunduğunu belirtti.
 
"Terör örgütünün çok önemli bir cephaneliğini arkadaşlarımız İki Yaka Dağları'nda ve Düztepe mevkiinde ele geçirdi" diyen Bakanımız Sayın Soylu, şunları kaydetti:
 
"Hakkâri bölgesinde bugüne kadar ele geçirilen en yüksek sayıdaki mühimmat olarak değerlendiriyoruz. 116 kalaşnikof, 1 doçka, 5 piyade tüfeği, 3 güdümlü tanksavar mühimmatı, 13 biksi makineli tüfek, 5 adet RPG-7, 7 adet keskin nişancı tüfeği, 1 bomba atar, 1 av tüfeği, 217 el bombası ve 239 taarruz tipi el bombası ele geçirildi. Bunun ötesinde de aldığımız bilgi çerçevesinde yaklaşık 2 kamyon mühimmat ele geçirildi. Özellikle terör örgütünün çok önemli bir cephaneliği arkadaşlarımız ele geçirilmiş oldular. Bu operasyonu yapan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Allah razı olsun."
 
Ardından Bakanımız Sayın Soylu, Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bir araya geldiği güvenlik güçlerinin bayramını kutladı. Burada bir konuşma yapan Bakanımız Sayın Soylu, emniyet teşkilatının değerli üyeleriyle bir bayram sabahı birlikte olduklarını belirterek, "Allah bu bayrama da bizleri alnı açıklığımızla ulaştırdı, şükürler olsun. Burada kahramanca mücadele ediyorsunuz. Memleketimizin huzurunu, çocuklarımızın rahat okula gitmesini, milletimizin huzur içinde sabah besmele getirerek işini açmasını sağlıyorsunuz. Kiminiz ailenizden uzak, kiminiz anne ve baba hasreti, kiminiz eşini çocuğunu başka yerde bırakarak gelmiş. Bizim memleketimiz maalesef birçok ülkenin hedefinde olan, huzurunun olmamasına çalışılan ama buna rağmen sizin gibi kahramanlar sayesinde bütün bu niyetleri boşa çıkarılan, hamdolsun ki huzur içinde olduğumuz bir ülkedir. Bunda yaptığınız kahramanlıkların, fedakârlıkların, şu anda aranızda bulunmayan şehit ve gazi olanların fedakârlıkları, milletimiz tarafında da bizler tarafından da unutulmamış ve unutulmayacaktır. Allah onlardan ve sizlerden razı olsun. Bir taraftan Mehmetçiğimiz, jandarmamız, polisimiz, korucumuz bu dönemde çok büyük iş başardınız. Hem emniyeti sağladınız hem de teröristle vatandaş arasındaki alana büyük bir duvar örüp, şükürler olsun ki vatandaşımızın huzur içinde burada olmasını sağladınız. Sizden her yerde övünerek söz ediyoruz" dedi.
 
"Yaptığınız terör ve asayiş mücadelesinde bir şeyin altını sürekli çiziyoruz" diyen Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
"Dünyanın hiçbir tarafından demokrasiye ve hukuka uyan böyle bir mücadelenin olmadığını, en ufak bir yanlış yapsaydık, bugün ipliğimizi pazara çıkaracaklarını size güvenerek, inanarak yaptığınız işlerin insan odaklı olduğunu düşünerek sürekli söylüyoruz. Bugün de durum böyledir. Bugün terör örgütü şehirlerde taban bulmakta zorlanıyorsa ortaya koyduğunuz hassasiyetin sonucudur. Vatandaş bizimdir, onun terör örgütü tarafından istismar edilmesine elbette izin vermeyeceğiz ve onların günlük hayatlarının aynen bu şekilde huzur içinde devam etmesini sağlamak da emniyetlerini almak da bizim görevimizdir."
 
Bugün Doğu ve Güneydoğunun bütün illerinde huzur olduğunu ifade eden Soylu, "Bunu kaşımak isteyenler elbette olacaktır. Ramazan'da buradaydık. Gece geç saatlere kadar insanlar sokaktaydı. Bunu da siz temin ettiniz. Onun için sizlere müteşekkiriz. Bu huzuru ortadan kaldırmak isteyenlere asla müsaade etmeyeceğinizi biliyoruz. Kararlılığımız nettir. Vatandaşımıza devletimizin eşit vatandaşlık ilkelerinin Türkiye'nin her yerinde aynı kararlılıkla bir taraftan da teröriste acımasız olmayı hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayacağız. Bir tarih yazdığınızı söyleyebilirim. PKK denilen hain terör örgütü can çekişmektedir. Bu böyle milletimize ve size moral vermek üzere söylediğimiz söz değildir. Şu anda fotoğrafın ve mevcut durumun aslında tam açıklamasıdır. Önümüzdeki süreç daha indirici darbeler vuracağız ve bilesiniz ki onların Kandil'lerini söndüreceğiz. Bu memlekete musallat olan it sürüsünden de bu memleketi hep birlikte kurtaracağız. Artık PKK denilen bu örgütün Türkiye'nin yarınlarına ait burada da yaşayan çocuklarımızın hayallerine ait bir endişe oluşturmasına izin vermeyeceğiz. Sizin sayenizde buradan doktorlar, mühendisler çıkacak" diye konuştu.
 
Bayramın önemine de değinen Soylu, "Biz bayramda özümüze yeniden döneriz. Ramazan ayı bizi yeniden o ilk doğduğumu haldeki gibi saf, pak ve tertemiz bir ana sürükler. Bir Ramazan'ı bitirdik ve şimdi hepimizin bayramı. Ne kadar şükretsek azdır. Yaptıklarınıza ne kadar teşekkür etsek o kadar azdır. Her biriniz bir kahramanlık ortaya koyuyorsunuz. Şimdi üs bölgesinden geliyoruz. Korucumuz, jandarmamız, özel harekât timimiz orada. Hepsi 2500 metrede ülkemizin namusunu muhafaza ediyorlar. Biz bunun kıymetini biliyoruz. Milletimizin 5 vakit dualarındasınız. Allah sizi korusun ve bu aziz milletimize bağışlasın. Türk polis teşkilatı bütün dünyaya bir görevin nasıl yapılacağını göstermektedir. Bu ülkenin onur abidesisiniz. Allah sizlerden razı olsun" ifadelerini kullandı.
 
Yüksekova ziyaretinin ardından Bakanımız Sayın Soylu,  Valimiz Sayın Cüneyit Orhan Toprak ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından Şanlıurfa'ya uğurlandı.
27820
 
27821
 
27822
 
27823
 
27824
 
27825
 
27826
 
27827
 
27828
 
27829
Sitemizde içerik güncelleme işlemleri devam etmektedir.